Wisła Kraków zagra w drugiej rundzie eliminacyjnej Ligi Europy. Kolejny rywal będzie jednak trudniejszy niż kosowskie Llapi. To Rapid Wiedeń, czwarta drużyna austriackiej Bundesligi w ubiegłym sezonie. Co wiadomo o drużynie, z którą zagra triumfator Pucharu Polski?
Wisła Kraków rozpoczęła rywalizację w europejskich pucharach od dwóch zwycięstw przeciwko Llapi. U siebie drużyna prowadzona przez Kazimierza Moskala wygrała 2:0, choć wydawało się po pierwszej połowie, że powinna zwyciężyć jeszcze wyżej. Z kolei w wyjazdowym spotkaniu Wisła pokonała kosowską ekipę 2:1, a o rezultacie przesądził premierowy gol Giannisa Kiakosa.
Teraz przed zdobywcą Pucharu Polski trudniejsze wyzwanie. Wisła zagra z bardziej uznaną marką, z silniejszej ligi. To Rapid Wiedeń, który już w piątym sezonie z rzędu zagra w europejskich pucharach. Oto kilka faktów na temat austriackiej drużyny.
W minionych rozgrywkach austriackiej Bundesligi Rapid Wiedeń zajął czwarte miejsce. Lokata mogłaby być nieco wyższa, gdyby nie pięć meczów z rzędu bez zwycięstwa na ostatniej prostej sezonu. Wśród nich była wysoka porażka z LASK Linz (0:5) oraz dwie przegrane z późniejszym mistrzem, Sturmem Graz. Złą passę drużyna przełamała jednak wygraną z Red Bullem Salzburg (2:0). Najlepszym zawodnikiem drużyny był Marco Gruell, aczkolwiek latem przeniósł się on do Werderu Brema. Warto też dodać, że Rapid dotarł do finału Pucharu Austrii, gdzie przegrał ze Sturmem 1:2.
Szkoleniowcem ekipy z Wiednia jest Robert Klauss. Trener przez lata pracował w RB Lipsk, gdzie był w sztabie Ralfa Rangnicka oraz Juliana Nagelsmanna. Z kolei później prowadził FC Nuernberg. W Rapidzie jest od listopada 2023 roku. Najczęściej stawia na ustawienie 4-2-3-1. Choć Niemiec nie boi się eksperymentów, o czym świadczy taktyka 5-3-2 we wspomnianym wygranym spotkaniu z Salzburgiem.
Poza wspomianym Gruellem, który za darmo odszedł do Niemiec, z Rapidu odeszli także dwaj inni ważni zawodnicy. Fally Mayulu przeniósł się do Bristol City, natomiast Leopold Querfeld zasilił Union Berlin. Za oba transfery Rapid zarobił łącznie siedem milionów euro. Zdecydowano się sprowadzić Mamadou Sangare z Salzburga (700 tysięcy euro), Louisa Schauba z Hannoweru (500 tysięcy), Jakoba Schoellera z Admiry Wacker (500 tysięcy), Diona Beljo z Augsburga (300 tysięcy za wypożyczenie), Isaka Janssona z Cartageny (250 tysięcy), Benjamina Boeckle z Fortuny Duesseldorf (200 tysięcy) oraz na zasadzie wolnego transferu dołączyli Bendeguz Bolla z Wolves i Serge-Philippe Raux-Yao z Rodez AF.
Wiedeńska ekipa ostatni raz zawitała do Polski niedawno, w 2022 roku. Wówczas drużyna rywalizowała z ówczesnym zdobywcą pucharu, Lechią Gdańsk w eliminacjach Ligi Konferencji. Spotkanie w stolicy Austrii zakończyło się bezbramkowym remisem, natomiast w Gdańsku wygrał Rapid 2:1 i mecz został bardziej zapamiętany z powodów pozasportowych. W składzie drużyny z Wiednia wciąż jest siedmiu zawodników, którzy wystąpili dwa lata temu, na czele z kapitanem Guido Burgstallerem.
Mimo regularnej gry w eliminacjach, ostatnie sezonu wiedeńczyków w Europie kończyły się bardzo szybko. Największą wpadką zakończył się sezon 2022/2023, gdy Rapid odpadł w eliminacjach Ligi Konferencji ze zdobywcą Pucharu... Liechtensteinu (czyli nieoficjalnego mistrza kraju), FC Vaduz. Z kolei w poprzednich rozgrywkach austriacka ekipa została wyeliminowana przez Fiorentinę. Trzy lata temu drużyna jednak dotarła do fazy pucharowej LKE, gdzie odpadła w 1/16 finału z Vitesse Arnhem.
Pierwszy mecz Wisły z Rapidem zostanie rozegrany w czwartek 25 lipca w Krakowie, natomiast rewanż zaplanowano na 1 sierpnia w Wiedniu.
2 - 2
Fenerbahce
5 - 2
FC Twente
19:00
Bodoe/Glimt/Lazio
19:00
Lyon/Manchester United
19:00
Tottenham Hotspur/Eintracht Frankfurt
19:00
Rangers/Athletic Bilbao
18:00
Zwycięzca SF 2